O autorze
Jestem krakusem mieszkającym w Warszawie. Założony 4 lata temu blog Macaroni Tomato, o klasycznej męskiej elegancji jest dziennikiem poszukiwań własnego stylu. Na blogu znajdziecie inspirujące (mam nadzieję) zdjęcia, relacje z wizyt w warszawskich sklepach, zakładach krawieckich i szewskich, oraz proste porady, które pomogą każdemu facetowi ogarnąć swoją garderobę. Z bloga, z pasji powstał Macaroni Tomato Warszawa, butik z męskimi ubraniami na warszawskim Powiślu.

Mucha- modowy symbol nadchodzących wyborów?

Muszka Janusza Korwin Mikke to jego osobisty znak rozpoznawczy. Czy jej założenie będzie bardziej deklaracją ideologiczną niż stylistyczną?Muszka Janusza Korwin Mikke to jego osobisty znak rozpoznawczy. Jednak polityczny akolita Mikkego, Przemysław Wipler, samemu zakładając muszkę, dodaje jej kolejnych znaczeń- czyni z niej symbol, polityczny emblemat zastępujący znaczek w klapie. Czy muszka, będąca symbolem dandysa, zacznie nam się teraz kojarzyć tylko i wyłącznie z konserwatyzmem? Czy jej założenie będzie bardziej deklaracją ideologiczną niż stylistyczną? Czy pisanie o muszce nie jest aby złamaniem ciszy wyborczej?Zostawmy na boku politykę. Moda co chwila przywołuje elementy z przeszłości, po dwurzędowych marynarkach i kamizelkach, nadszedł i czas na muszkę. Mężczyzna dandys, mężczyzna wielu kolorów, faktur, mieszający style i konwencje, czerpiący garściami z mody przedwojennej był hitem zeszłej edycji targów Pitti Uomo, mekki męskiego stylu. Muszki były często widzianym dodatkiem. Z muszką warto się więc zaznajomić, będziemy ich widzieć coraz więcej.Noszenie muchy jest zawsze ma w sobie posmak mocnej deklaracji stylistycznej. Chcesz się wyróżnić, zwrócić na siebie uwagę- załóż muchę. Śmiem twierdzić, że mężczyźni którzy muchy noszą robią to codziennie. Są im wierni i jak Korwin Mikke, czynią z nich trwały element stylu. Jeśli masz zamiar poeksperymentować, pamiętaj o kilku rzeczach:
Twarz do muchy
Tak jak kapelusz nie każdemu pasuje, tak nie pasuje każdemu mucha. Musisz sobie zadać pytanie czy masz „twarz do muchy”. Nie chodzi mi to o owal twarzy, jej wielkość czy inne cechy fizyczne, raczej o ekspresję. Czy będziesz ją potrafił nosić naturalnie, zapomnieć o niej, tak by stała się integralną częścią twojego ubioru? Jeśli nie, zrezygnuj z niej. Nie chcesz sprawiać wrażenia przebranego. Jeśli po założeniu muchy nie czujesz się w niej komfortowo, nie możesz o niej przestać myśleć, zdejmij ją natychmiast. Jeśli sam nie jesteś z nią oswojony, inni patrząc na ciebie będą widzieć TYLKO MUCHĘ. Oczywiście są sytuacje kiedy muchę trzeba mieć. Do smokingu czy fraka nie zakładamy niczego innego. Nawet jeśli nie masz twarzy do muchy i nie czujesz się w niej komfortowo, smoking będzie twoją tarczą. Formalna okazja uzasadni noszenie muchy i doda ci odwagi. Przekroczeniem Rubikonu będzie dopiero założenie muchy do pracy w zwykły dzień, zamiast krawatu.

Wiązana czy nie?
Odpowiedz na to pytanie jest tylko jedna- mucha powinna być własnoręcznie wiązana. Nie będzie wtedy perfekcyjnie symetryczna i idealna i właśnie o to chodzi. O zaznaczenie swojego stylu, swojej ekspresji przez to jak wiążemy muchę.
Choć muchę wiąże się jak zwykłą sznurówkę, nie jest to najłatwiejsze zadanie. Opanowanie tej sztuki zajmie wam trochę czasu, ale innej drogi nie ma. Jeśli zirytowani, dacie za wygraną warto poprosić o zawiązanie muchy drugą osobę. Jej pójdzie to znacznie sprawniej.

Jak duża?Dokładnego wymiaru nie da się podać ponieważ wszystko zależy od proporcji twarzy. Zbyt duża muszka da efekt cyrkowego klowna, zbyt mała- przebrania na szkolną akademię. Osoba większa, o dużej twarzy będzie więc potrzebowała muszki większej, drobna mniejszej. Jednak niezależnie od naszych proporcji, mucha pod żadnym pozorem nie powinna wychodzić poza obrys naszej szczęki.Jaki kształt?
Do wyboru mamy trzypodstawowe kształty. Ostatni, jest najbardziej formalny i taki polecałbym do smokingu.

1.2.3.Jak dobrać muszkę?


Zasady są takie same jak w przypadku doboru krawata. Muszka powinna być osobnym bytem jednak ładnie harmonizującym z całością. Pamiętajcie, wszystkie zasady z poradników w stylu- jeśli masz koszulę w czerwone paski, załóż krawat (tu muchę) z elementem czerwieni- należy włożyć między bajki. Zbyt mocno skoordynowane zestawy najczęściej są nudne mało interesujące. Tak jak w przypadku doboru krawata ważne jest aby muszka nie odciągała zbytnio uwagi od twarzy. Ma harmonijnie wtopić się w całą resztę ubrania.

Tkanina i deseń.

Gładkie muchy z połyskującego jedwabiu będą najgorszym wyborem. Wyglądają bazarowo i kostiumowo właśnie. O wiele lepiej zdecydować się na muchę w deseń, wykonaną na przykład z matowego drukowanego jedwabiu, grenadyny, wełny czy bawełny. Takie muszki są nieodzownym elementem uniwersyteckiego stylu (preppy style).
Zdecyduj się na muszkę w nieregularny turecki wzór, paski, drobne kwadraciki czy drobne kropki.


Odwiedź też mój blog na www.macaronitomato.com/themagazine
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Moda
Trwa ładowanie komentarzy...